“Beylikdüzü’nü Geleceğe Taşımaya Devam Edeceğiz”


Beylikdüzü Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık başkanlığında gerçekleşti. 2022 yılı Faaliyet Raporu’nu kamuoyu ile paylaşan Başkan Çalık, “Görevde 4. yılımızı tamamladık.

Geçtiğimiz 4 yıl içinde ülke olarak çok şey yaşadık. Pandemi ve ekonomik krizle boğuşurken, diğer taraftan doğal afetlerle sarsıldık. Hayat şartlarımızı zorlaştıran olumsuzluklarla hep birlikte mücadele ettik. Bu güzel ilçe için yaptıklarımızda, en büyük rehberimiz vatandaşımıza karşı duyduğunuz vefa ve hizmet aşkı oldu” şeklinde konuştu.

Beylikdüzü Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Açılış konuşmasına mart ayında şehit olan askerleri rahmet ve minnetle anarak başlayan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Ramazan ayının huzur ve bereket getirmesini diledi. Kapalı oylama ile Müslüm Akülker, Nejla Kotil Saruhan ve Engin Aşnaz’ın encümen üyesi olarak seçildiği toplantıda daha sonra açık oylamayla ihtisas komisyonlarına üye seçimleri yapıldı. Öte yandan mevcut komisyonlara ek olarak oy birliğiyle Afet ve İklim Değişikliği Komisyonu kuruldu. Meclis gündem maddelerinden biri olan 2022 yılı Denetim Komisyonu Raporu Zeynel Abidin Yener tarafından meclise sunulurken toplantının devamında ise Belediye Başkanı Çalık, 2022 yılı Faaliyet Raporu’nu kamuoyu ile paylaştı.

“En büyük rehberimiz vefa ve hizmet aşkı oldu”

Akıllı belediyeciliği, sosyal belediyecilikle harmanlayarak, siyaset üstü bir anlayışla hizmet ürettiklerini belirten Başkan Çalık, “Geçtiğimiz 4 yıl içinde ülke olarak çok şey yaşadık. Pandemi ve ekonomik krizle boğuşurken, diğer taraftan doğal afetlerle sarsıldık. Hayat şartlarımızı zorlaştıran olumsuzluklarla hep birlikte mücadele ettik. Bu güzel ilçe için yaptıklarımızda, en büyük rehberimiz vatandaşımıza karşı duyduğunuz vefa ve hizmet aşkı oldu” şeklinde konuştu.

“Yeşil alan miktarımızı 4.015.811 metrekareye çıkardık”

Beylikdüzü’ne yeni ve prestijli caddeler kazandırdıklarını belirten Başkan Çalık, “Yaşam Vadisi’nin iki yakasını birbirine bağladık. Altyapı olmadan, üst yapı tamamlanamaz anlayışıyla, ilçe genelinde yol bakım, yol açma, asfalt kaplama çalışmaları yaptık. 4 yıllık çalışmalar kapsamında, 333 bin metrekare yol bakım-tamirat-yapım işini tamamladık. Görevde bulunduğum 4 yıl boyunca; ilçemize, 728 bin metrekare yeni yeşil alan kazandırdık. Toplam yeşil alan miktarımızı 4.015.811 metrekareye çıkardığımız ilçemize 69 yeni park kazandırdık” şeklinde konuştu. Pandemi, afet ve ekonomik krizlerle zor günlerden geçildiğini ifade eden Başkan Çalık, “Selde, depremde, orman yangınlarında, ülkemizin ne zaman neresinde ihtiyaç olsa desteğe koştuk; kimseyi yalnız bırakmadık, onlara nefes olduk. Tüm bunları ‘Beylikdüzü Aklı’ ile yaptık. Bu aklı; çocukları mutlu eden, gençleri önemseyen, kadınlarla güçlenen, afet riskine karşı her an hazır, duyarlı ve geçmişine sahip çıkan bir akıl olarak tarif ettik. Bu güçlü akıl ile Beylikdüzü’nü geleceğe taşımaya devam edeceğiz” dedi.

“360 proje içinden iklim değişikliği ve çevre yönetimi ödülüne layık görüldük”

Özellikle son yıllarda yaşanan teknolojik ve toplumsal gelişmeler nedeniyle, vatandaşın yerel yönetimlere bakış açısı ve beklentisinin değiştiğini dile getiren Başkan Çalık, “Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda ekosisteme saygılı, estetik değerleri gözeten bir hizmet anlayışını ilke edindik. Bu bilinçle 2022 yılında attığımız en önemli adım; “Sıfır Atık Sokak Toplayıcıları ve Atık Yönetim Projesi” hayata geçirmek oldu. Bu projeyle, Marmara Belediyeler Birliği’nce düzenlenen, 2022 Altın Karınca Ödül Töreni’nde, 360 proje içinden, iklim değişikliği ve çevre yönetimi ödülüne layık görüldük. 2022 yılında, 112.181,02 ton evsel atık, 17.830,55 ton harici atık toplarken 14 adet mobil atık getirme merkezi kurduk. Sitelere 236 adet geri dönüştürülebilir atık konteyneri yerleştirerek, 200 adet geri dönüştürülebilir atık kumbarasını ise kentimize kurduk” ifadelerini kullandı.

“İlçemizi kültür ve sanatın merkezi yapmak amacıyla çok sayıda program gerçekleştirdik”

Beylikdüzü’nde kültürel, sosyal, sportif, akademik ve online eğitimlere toplamda 503 bin 710 vatandaşın katıldığını da belirten Başkan Çalık, “İlçemizi, kültür ve sanatın merkezi yapmak amacıyla çok sayıda program gerçekleştirdik. Milli ve dini bayramlarda, özel günlerde vatandaşlarımızla bir araya gelerek, toplumsal birlikteliğimizi perçinledik. Ayrıca yoksulluk, engellilik, çocukluk, gençlik, yaşlılık ve diğer savunmasızlık durumu olan vatandaşlarımıza, sosyal destek hizmetleri sunduk. Kurban Bayramı’nda 7 bin 462 haneye toplamda 30 ton et dağıtımı, 37 bin 970 vatandaşımıza ise taziye yemeği hizmeti verdik. Olumsuz hava koşullarında ise toplam 49 bin 840 vatandaşımıza çorba dağıttık. Öte yandan çocuklar, gençler ve yetişkinler için farklı spor branşlarında hizmet alanları oluşturarak çok sayıda organizasyon gerçekleştirdik ve ilçemize eğitim, kültür, sanat, sosyal, ibadethane, gençlik merkezi gibi çok sayıda eser kazandırdık ” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin en başarılı ilçe belediye başkanı seçilmenin gururunu yaşadık”

Kurumsal yönetim çalışmaları kapsamında; ilçede eşitlikçi ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışıyla hizmet verdiklerini vurgulayan Başkan Çalık, “En başarılı 20 Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı anketinde yüzde 63.4 oy oranıyla, Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak, Türkiye’nin en başarılı ilçe belediye başkanı seçilmenin gururunu yaşadık. İlçemize hizmet ederken, bize destek olan değerli komşularımıza, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize ve özveriyle çalışan tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi. Meclis toplantısının 2. oturumunun 6 Nisan Perşembe günü saat 10.00’da yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir