Otomotivdeki Stokçuluk 6,6 Milyon TL’lik Fatura Getirdi! İşte Detaylar

Yüksek enflasyona karşı bir mücadeleyi da haksız fiyat uygulamalarının önüne geçerek vermeye çalışan ekonomi yönetimi cezalarını artırmaya devam ediyor. 34’üncü toplantısını gerçekleştiren
Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, aldığı son kararlarda fahiş fiyat uygulamaları ve stokçuluk yapanlara 24,3 milyon liralık idari para cezası uyguladı.

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kurul tarafından 309 işletmenin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığının tespit edildiği kaydedildi. Bu kapsamda işletmelere toplamda 24.345.066 TL idari para cezası uygulandığı açıklandı.

Açıklamada, cezaya tâbi olan işletmeler arasında, ekmek tarifesine aykırı olacak şekilde satış yapanların ülke genelinde gerçekleştirilen denetimlere takıldığı bildirildi.

Tarife dışında ekmek satışı yapan 283 işletmeye uygulanan idari para cezasının 9.374.941 TL olduğu belirtildi.

İşletmeler arasında sebze ve meyve satışlarında fahiş fiyat artışına giden 24 hal içi tüccar için ise 8.282.225 TL’lik yaptırım olduğu kaydedildi.

Ayrıca stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelerin otomotiv piyasasında yer aldığı ve 2 işletmeye toplamda 6.687.900 TL idari para cezası kesildiği duyuruldu.

Açıklamada, “Bakanlık olarak söz konusu eylemleri gerçekleştirenler hakkında gerekli idari tedbirleri uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz” ifadesi yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir